تبلیغات
بیراهه - نقش خانواده محسنی در راه اندازی شبکه های مبتذل + عکس
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
بیراهه
پاشنه آشیل غرب افشاگری است
مهمترین فرد تصمیم گیر و اثرگذار بر روی شبکه های فارسی وان و زمزمه که در جلوی صحنه مشغول به فعالیت است، سعد محسنی است که به همراه خواهر و برادرانش گروه موبی را تشکیل می دهند. خانواده ای که در تأسیس و راه اندازی گروه رسانه موبی نقش به سزایی داشته و جدا از دست اندرکار بودنشان در شبکه هایی نظیر فارسی وان و زمزمه، شنیده هایی از وجود رد پایشان در تأسیس شبکه نگین نیز وجود دارد.
 
به گزارش مشرق، مهمترین فرد تصمیم گیر و اثرگذار بر روی شبکه های فارسی وان و زمزمه که در جلوی صحنه مشغول به فعالیت است، سعد محسنی است که به همراه خواهر و برادرانش گروه موبی را تشکیل می دهند.

سعد محسنی :

از سال 2002 که سعد همراه با دو برادرش جاهد و زید و خواهرش وژمه محسنی از استرالیا به کابل آمدند، آن ها شرکت رسانه ای «موبی مدیا گروپ» شان را با رادیو «آرمان» شروع کردند. محسنی ها تلویزیون طلوع را در سال 2004 با پولی که از اداره کمک های بین المللی ایالات متحده به دست آوردند (به نقل از نیویورک تایمز) راه اندازی کردند.

پس از آن دامنه فعالیت های "موبی گروپ" هر روز بیشتر و بیشتر شد تا این که امروز سه تلویزیون، یک رادیو، یک وب سایت خبری، شرکت تولید موسیقی، مجله انگلیسی، کافی نتهای زنجیره ای، شرکت خدمات اینترنتی فقط بخشی از آن است.

سعد محسنی در استرالیا و انگلستان تجارب بانکداری و سرمایه گذاری دارد. وی شریک تجاری شرکت «استار» که یکی از زیرمجموعه های «نیوز کارپوریشن» به مالکیت "رابرت مرداک" است می باشد.

او قبلا سریال «24» را برای طلوع خریده بود و این بار نیز چنین کاری را برای «فارسی 1» و «زمزمه» کرده است. بعضی او را «رابرت مرداک افغانستان» لقب داده اند. عده ای بر این باورند که سعد محسنی این سریال ها را نه بر اساس یک معامله تجاری بلکه بر اساس یک معامله سیاسی خریده است.(سعد محسنی و فرید زکریا در مرکز لینکلن نیویورک)

چون شبکه طلوع افغانستان و بیشتر برنامه هایش بر اساس معاملات سیاسی-تجاری تولید می شود. کسی که بتواند برای تولید سریال افغانی «رازهای این خانه» از نیروی های آیساف پول بگیرد، حتماً می تواند برای راه اندازی شبکه های تلویزیونی ای که ملیونها ایرانی را به سوی خود کشیده است از آمریکایی ها پول بگیرد.

ارتباط سعد محسنی با رابرت مرداک :

راپرت مرداک سرمایه دار بزرگ آمریکایی-استرالیایی، طی یادداشتی به تمجید از صاحب شبکه فارسی وان پرداخت و از توجهات ویژه اش به این شبکه فارسی زبان خبر داد.

مرداک که بارها ارتباط با فارسی وان را تکذیب کرده، گرچه در این یادداشت اشاره ای به نقش خود در شکل گیری این شبکه نکرده است، اما تحلیلگران، اظهار نظر وی در مورد صاحب شبکه فارسی وان را، پذیرش تلویحی ارتباطش با این شبکه می دانند.

مرداک برای سعد محسنی که یکی از 100 چهره ی با نفوذ مجله تایم شناخته شده، نوشته است: من با سعد محسنی 44 ساله (تاجر جوان قندهاری) از طریق یک دوست مشترک آشنا شدم و من به سرعت دریافتم که او ارزش این را دارد که به او توجه شود.

وی می افزاید: به نظر من، او مطلع ترین فرد در جهان در مورد افغانستان است. برای همین است که ما با هم تجارت می کنیم.

این سرمایه دار مشهور آمریکایی - استرالیایی می افزاید: سعد به همراه برادرش پس از یازده سپتامبر از استرالیا به کشور خود بازگشت. البته مالکیت او بر روزنامه و تلویزیون، بدون شک او را تبدیل به بانفودترین فرد افغانستان کرده است و نقشی بزرگ در شکل گیری افکار مردم بازی می کند.

مرداک ادامه می دهد: او شجاعت زیادی از خود نشان می دهد و به شدت دولت کرزای را به اتهام فساد به باد انتقاد می گیرد.

وی با اشاره به سابقه ی طالبان در افغانستان و ترس و واهمه ی تلویزیون این کشور برای نشان دادن تصویر زنان می گوید: سعد از اینکه مردان و زنان را در تلویزیون نشان بدهد نترسیده ، چیزی که طالبان اجازه آن را هیچ گاه نمی داد.(سعد محسنی، وندی دنگ(همسر مرداک) و مرداک)

مرداک، البته در بخش دیگری از یادداشتش، از "دردسرهای بسیار زیاد سعد به دلیل کارهایش" خبر می دهد وی می نویسد: او از اینکه کار درستی انجام بدهد، نمی ترسد!

این اعتراف تلویحی مرداک در مورد نقشش در شبکه فارسی وان، پس از تکذیب چند باره ی ارتباطش با این شبکه فارسی جالب توجه است و نشان از سرمایه گذاری جدی برخی شرکت های غربی و هدف گذاری آن ها برای تخریب بنیان خانواده های پارسی زبان دارد.

جاهید محسنی


برادر سعد محسنی که در افغانستان متولد شده است و اینک از مدیران گروه موبی است. او مسئولیت های دولتی ای نیز در افغانستان داشته است: مسئول هماهنگی دفتر جذب کمک های اهدا کنندگان به افغانستان، اولین انجمن توسعه و بودجه های توسعه ملی افغانستان. او همچنین به عنوان دبیرخانه کمیته هماهنگی اقتصادی کابینه، و به عنوان یک مشاور وزیر نیز خدمت کرده است. او در سال 1980م (1358) به استرالیا مهاجرت کرده و دارای مدرک کارشناسی بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی می باشد. وی زبان های دری، انگلیسی و ژاپنی را به خوبی صحبت می کند.


زید محسنی


برادر دیگر سعد محسنی که متولد سال 1969م می باشد. وی مدیر بخش های فنی و حقوقی گروه موبی می باشد. او یک وکیل و حقوق دان خبره است که سوابق کاری نظیر ریاست اداره بازرگانی موسسه حقوقی ملبورن استرالیا را در کارنامه دارد. زید دارای تجربه قابل توجه در قانون شرکت های بزرگ و تجاری و تهیه پیش نویس های قانونی است. او همچنین شریک عامل مؤسسه حقوقی افغانستان می باشد که مشغول خدمات دهی به مشتریان، شرکت ها و دولت درمسائل تجاری و دعاوی حقوقی است.

اقدامات حقوقی زید محسنی در زمینه های زیر متمرکز شده است:

• مالی و بانکی
• جمع آوری کمک های مالی، ادغام ها، تملک و اخذ پذیرش از بورس سهام استرالیا
• تجدید ساختار شرکت ها و برنامه ریزی جانشینی
• مالکیت معنوی
• سایر دارایی های معنوی
• رسانه ها و ارتباطات از راه دور

زید محسنی در گفتگو با "عرب بیزنس" با اشاره به آغاز بكار قریب الوقوع زمزمه گفته بود:از خلال تحقیقات و گفتگو با بینندگانمان دریافیم كه زمینه برای راه اندازی یك شبكه دیگر كه ارائه دهنده سرگرمی "با كیفیت بالا" بوده و جهت گیری آن بیشتر به سمت بانوان باشد، وجود دارد.

محسنی در این مصاحبه ضمن اعلام خبر راه اندازی شبكه ایی دیگر مشابه فارسی وان با هدف گیری مردان در آینده نزدیك، تصریح كرده بود: ما قصد داریم بیینندگان را با ایجاد شبكه های مختلف حفظ كنیم، زیرا حفظ بیننده برای مدت طولانی با یك شبكه امكان پذیر نیست.

وی همچنین از بازار یك میلیارد دلاری تبلیغات تلویزیونی برای فارسی زبانان سخن گفته بود كه البته با توجه به سهام دار اصلی این شركت یعنی مرداك با درآمد سالیانه بیش از 30 میلیارد دلار از سویی و ممنوعیت دادن آگهی به این شبكه ها از طرف اكثریت متقاضیان ارائه آگهی تجاری و بازاریابی برای محصولات خود بین فارسی زبانان، یعنی تولید كنندگان داخلی ، تخمین محسنی قدری اغراق آمیز بوده و اصولا بعید به نطر می رسد انگیزه قوی تجاری پشت فعالیتهای فارسی 1 و قل دوم تازه وارد آن وجود داشته باشد.

وژمه محسنی :

خواهر برادران محسنی است که هم اکنون مسئول استراتژی بازاریابی گروه موبی است. وی در زمینه بازاریابی ارشد شرکت بزرگ تکنولوژی تجاربی دارد. او در زمینه ارتباطات بازاریابی در هر دو زمینه بازار مصرف کننده و بازار کسب و کار به کسب و کار تخصص دارد.

*سایت 598برچسب ها: فارس وان، زمزمه، شبکه فارس یوان، شبکه زمزمه، ابتذال، مبتذل، محسنی، سعد محسنی، رابرت مورداک، رابرت مرداک،
درباره وبلاگ
صدای اضمحلال لیبرال دموکراسی غرب به گوش می رسد.
در جستجوی واقعیات دنیای غرب...
آخرین مطالب

Online User
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :