تبلیغات
بیراهه - کدام حقوق؟...کدام بشر؟!(2)
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
بیراهه
پاشنه آشیل غرب افشاگری است
محسن سه شنبه بیست و نهم شهریورماه سال 1390 نظرات ()

کدام حقوق؟کدام بشر؟!

 

واکاوی وضعیت حقوق بشر در کشورهای غربی

(قسمت اول مقاله)

ب) نقض گسترده حقوق بشر در سطح بین المللی

دیدگاه آمریکا در برخورد با حقوق بشر در جهان عبارت است از این که؛ نظام های متحد آمریکا حتی اگر میلیون ها نفر را دستگیر کنند، بکشند و یا به گرسنگی بکشانند، نظام های دموکراتیک هستند، اما نظام هایی مانند جمهوری اسلامی ایران که با سیاست های آمریکا مخالف است، حتی اگر تمام منابع و توان خود را برای حمایت از حقوق بشر و اجرای قوانین و آزادی های فردی و عمومی به کار گیرد، نظام هایی سرکوبگر و استبدادی تلقی می شوند. ارزش هایی مانند حقوق بشر و آزادی، امروزه به عنوان ابزاری برای اعمال فشارهای سیاسی و اهداف خاص از سوی داعیه داران آن تبدیل شده است؛ چنان که غرب در برابر بزرگ ترین نسل کشی رژیم صهیونیستی در غزه سکوت اختیار کرده و در عین حال بازی سیاسی با ایران مبنی بر اجرای حقوق بشر را به راه انداخته است.

حقوق بشر آمریکا

حقوق بشر آمریکا

 

به ادامه مطالب بروید

 

حقوق بشر آمریکا

گوشه ای از نقض حقوق بشر توسط ایالات متحده

- پرونده آمریکا در خصوص استفاده از حق وتو در شورای امنیت، بی اساس بودن ادعاهای آن مبنی بر میانجیگری بین کشورها و یا حمایت حقوق بشر در جهان را به خوبی نشان می دهد. در موضوع فلسطین اشغالی، آمریکا ۷۲۰ بار در فاصله سال های ۱۹۶۸تا ۱۹۹۸ از حق وتو برای خنثی کردن قطعنامه های مربوط به حقوق اساسی مردم فلسطین به سرزمین خود، بیرون راندن فلسطینی ها، مصادره زمین های آنان و نیز ساخت شهرک های رژیم صهیونیستی، توهین به مقدسات دینی، آزار و شکنجه زنان باردار تا سقط جنین آنان و اقداماتی از این دست، استفاده کرده است.

- نگاهی به پرونده سراسر تحقیر قوانین بین المللی توسط واشنگتن به درک بهتر پیشینه آمریکا در خصوص فرار از معاهده های بین المللی کمک می کند. یکی از نمونه های این اقدامات آمریکا، دخالت در نیکاراگوئه بود که ۷۵هزار قربانی ازجمله ۲۹هزار کشته بر جای گذاشت. به همین دلیل، دولت نیکاراگوئه به دادگاه بین المللی متوسل شد که این دادگاه در ۲۷ ژوئیه ۱۹۸۶ توسل به زور آمریکا در نیکاراگوئه را محکوم کرد و آن را به پرداخت غرامت فراخواند، اما آمریکا در پاسخ به آن از تسلیم شدن در برابر این حکم سر باز زد و گفت که دادگاه بین المللی را به رسمیت نمی شناسد.

- نقض توافقنامه ژنو مصوب سال ۱۹۴۹

- خروج یکجانبه آمریکا از توافقنامه ABM در خصوص منع توسعه موشک های بالستیک با روسیه.

- آمریکا پروتکل «کیوتو» در خصوص گازهای گلخانه ای را امضا نکرد، در حالی که این کشور نخستین عامل آلودگی محیط زیست و انتشار این نوع گازهاست که به کره زمین آسیب می رساند.

- آمریکا که خود را قهرمان دفاع از حقوق بشر می داند، مهم ترین توافقنامه های حقوق بشر از جمله توافقنامه بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، حقوق شهروندی و سیاسی، توافقنامه بین المللی مبارزه با تمام انواع تبعیض نژادی، توافقنامه حقوق کودکان، توافقنامه بین المللی مبارزه با شکنجه و توافقنامه ویژه اوضاع پناهندگان را امضا نکرده است و از توافقنامه مبارزه با تولید مین و استفاده از آن ضدمردم و نیز توافقنامه مبارزه با سلاح شیمیایی و بیولوژیک خارج شد.

- این کشور در طول چند دهه گذشته به ویژه پس از یازده سپتامبر، با استفاده از تئوری مبارزه با تروریسم توانسته است رکوردی بی سابقه را در نقض حقوق بشر به ویژه در خارج از مرزهای خود باقی بگذارد.(۱۷)

- اجرای عملیات های مخفیانه سیا به بهانه مقابله با تروریسم که خارج از مرزهای این کشور صورت می گیرد و همچنین عملیات ارتش این کشور که علناً به کشتار می پردازند(عراق، افغانستان و پاکستان نمونه های در حال اجرا).

- دولت آمریکا خود را مقید به هیچ گونه تعهد بین المللی در مبارزه با تروریسم نمی داند و به انواع شیوه ها، حقوق بشر را در سایر کشورها نقض می کند که نمونه آن، فجایعی است که این کشور در دو جنگ عراق و افغانستان مرتکب شده است. توسل به انواع شکنجه برای اعتراف گیری حتی در دستورالعمل های وزارت جنگ این کشور وجود دارد و به آن عمل می شود.

- بازداشت های خودسرانه، طولانی مدت و بدون دسترسی به محاکمه صالحه و نگهداری از افراد در زندان های مخفی توسط ارگان های دولت آمریکا چه در خاک این کشور و چه خارج از آن، مشکلی جدی در دنیا ایجاد کرده است.

- در مورد عراق نیز آمریکا جنایت های فراوانی در حق زندانیان این کشور مرتکب شد و صدها اسیر را در پادگان هایی در بیابان بدون آب سالم و امکانات اولیه بهداشتی، در حالی که حق انتخاب وکیل نداشتند و دست های آنان با بندهای پلاستیکی بسیار نازک بسته می شد که جراحت آن ماه ها طول می کشید تا بهبود پیدا کند، نگهداری می کرد. قانون بین المللی و توافقنامه سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت جنایت کشتار جمعی مصوب سال ۱۹۴۸ در ماده دوم خود، جنایت جنگی و کشتار را ممنوع دانسته و بر مجازات عاملان آن تأکید کرده است و در توافقنامه های ژنو مصوب سال ۱۹۴۹ بر حمایت غیرنظامیان در زمان جنگ و در شرایط اشغال یک کشور تأکید شده است.

- هیئت اعزامی سازمان ملل متحد برای کمک به عراق (یونامی) در گزارش جدید خود اعلام کرد که اوضاع در زندان های عراقی که زیر نظر نیروهای آمریکایی قرار دارد، بسیار سخت است. بر اساس این گزارش، بسیاری از بازداشت شدگان در این زندان ها ماه ها یا سال های متمادی است که بدون تفهیم اتهام یا اجازه تماس با قاضی یا وکیل خود، محبوس شده اند.

- بنا بر گزارش کمیته وابسته به پارلمان اروپا، عوامل سازمان سیا در شش سال پس از حوادث ۱۱سپتامبر برای انتقال زندانیان به خارج از آمریکا، بیش از هزار پرواز داشته و در فرودگاه های اروپایی توقف کردند.

- وجود زندان های مخوف گوانتانامو در کوبا، ابوغریب در عراق، زندان های مخفی در افغانستان و دیگر نقاط جهان تنها گوشه ای از موارد نقض حقوق بشر این کشور در سراسر دنیاست. در این زندان ها از شکنجه های سختی همچون غرق کردن مصنوعی، تمرین اعدام، تمرین تیراندازی و القای خفگی استفاده می شود.(۱۸)

- ادامه فعالیت زندان گوانتانامو و بازداشت و شکنجه افراد در این زندان بدون تفهیم اتهام و محاکمه در یک دادگاه صالحه. باراک اوباما تعهد داده بود تا بازداشتگاه گوانتانامو را تا ژانویه ۲۰۱۰ تعطیل کند اما تا پایان سال ۲۰۱۰ همچنان ۱۴۷ نفر در این زندان بازداشت بوده اند بدون آنکه فرایند قانونی محاکمه آنان طی شده باشد.(۱۹)

- آمریکا بر خلاف معاهده ژنو، زندانیان گوانتانامو را زندانیان جنگی نمی داند و یا سایر حقوق آنان بنا بر معاهده های بین المللی در خصوص حقوق بشر را به رسمیت نمی شناسد.

- استفاده از انسان ها به عنوان موش آزمایشگاهی؛ پایگاه خبری عربی «المجتمع» در گزارشی در تاریخ (۵/۳/۲۰۱۱) پرده از جنایت دیگری در عرصه نقض حقوق بشر توسط آمریکا برداشت. گزارش هولناک این پایگاه حاکی از آن بود که آمریکا برای کسب تجارب پزشکی در سال های ۱۹۴۶ و ۱۹۴۸ آزمایشات پزشکی خطرناکی را بر تعداد زیادی از مردم «گواتمالا» انجام داده است. محققان آمریکایی در آزمایش هایی محرمانه با تزریق آمپول تعدادی از مردم گواتمالا را به سفلیس مبتلا کردند. این آزمایش بر روی ۹۶۹ نفر انجام شد بدون اینکه این افراد از اهداف و نتایج آن مطلع باشند.

- مورد فوق نخستین رسوایی غیراخلاقی تاریخ آمریکا نبود و پیش از آن نیز در مورد شهروندان آمریکایی سابقه داشت. در فاصله سال های ۱۹۳۲ و ۱۹۷۲، ۳۹۹ مرد سیاه پوست نه تنها از درمان بیماری سفلیس محروم شده بلکه با فریب اداره بهداشت آمریکا نیز روبه رو شدند. این مسئله به رسوایی «تاسکیجی» شهرت یافت. این رسوایی در ۲۵ ژوئیه ۱۹۷۲ توسط «جان هیللر» خبرنگار فاش شد که با اعتراض افکار عمومی جهان همراه شد.

- در سال ۲۰۰۶ شرکت «گلاکسو اسمیت کلاین» یکی از شرکت های دارویی آمریکا بیش از نیمی از آزمایش های خود را بیرون از بازارهای غربی به ویژه در کشورهای فقیر انجام داد.

- در مه ۲۰۰۷مجله «لوموند دیپلماتیک» نوشت: هدف از تحقیقات و آزمایش های شرکت های دارویی عمدتاً آمریکایی در کشورهای فقیر، رساندن داروی مورد نیاز به بیماران کشورهای ثروتمند است و شناسایی و درمان بیماری های کشورهای فقیر اصلاً در اولویت این شرکت ها نیست.(۲۰)

- آمریکا از انواع سلاح و با هر دستاویزی برای تجاوز به حقوق ملت ها استفاده کرده است که بدترین آن استفاده از بمب های اتمی علیه مردم ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم بود و پس از آن نیز با وجود ممنوعیت استفاده از سلاح های شیمیایی بنا بر معاهده سازمان ملل، این کشور در ویتنام سلاح شیمیایی به کار گرفت. به علاوه جنایات متعددی در این کشور مرتکب شد.

- کمتر جنگ، جنایت، بی بندوباری و یا تجارت مواد مخدر در آمریکای لاتین را می توان یافت که آمریکا از طریق سازمان جاسوسی خود در آن دست نداشته است. می توان گفت این کشور در تمام کودتاهای آمریکای لاتین، با استفاده از به کارگرفتن هزاران مزدور، دست داشته است.

- آمریکا هنوز به مهم ترین کنوانسیون مرتبط با حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که از مهمترین اسناد حقوق بشر می باشد، نپیوسته است. کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده که آمریکا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و توزیع کنندگان فحشای کودکان بوده و این در حالی است که تنها دو کشور در جهان به کنوانسیون حقوق کودک نپیوسته اند که یکی از آنها آمریکا است.(۲۱)

- تصویب و اعمال انواع تحریم های اقتصادی یکجانبه علیه دیگر کشورها (البته مخالفان؛ مانند ایران، کره، سوریه و …) و نادیده گرفتن حقوق انسان ها.(۲۲)

- مداخله در امور داخلی کشورها؛ غربی ها و به خصوص شیطان بزرگ آمریکا هرجا که خواستند مداخله کنند سه هدف صوری ارائه کردند: ۱- صلح جهانی ۲- یاری مردم محلی ۳- کمک به غیر نظامیان بین المللی. آمار مداخلات آمریکا نشان می دهد که از سال ۱۹۴۵ تاکنون آمریکا ۲۷ بار به کشورهای دیگر به طور یک طرفه حمله کرده است.(۲۳)

- باید توجه داشت که رابطه آمریکا با حقوق بشر تنها در نقض مستقیم حقوق بشر خلاصه نمی شود، بلکه حمایت از اقدامات ناقضین حقوق بشر نیز معاونت در جرم محسوب می شود.(۲۴)

- سابقه مداخلات آمریکا در امور داخلی ایران که به موارد گسترده ای از نقض حقوق بشر در ایران توسط آمریکا اشاره دارد. (موارد اجمالی آن در مقدمه ذکر شد.) (۲۵)

- حمایت آمریکا از اقدامات دولت بحرین در برابر معترضان، نشان دهنده معیارهای دوگانه این کشور در دفاع از حقوق بشر است. آمریکا که همواره در مورد تساوی حقوق بشر تبلیغ می کند موارد آشکار نقض حقوق بشر را از سوی عربستان سعودی و بحرین و ظلم و ستم این دولت ها را علیه مردم شان نادیده می گیرد. آمریکا آشکارا از رژیم بحرین حمایت می کند؛ در حالی که این رژیم صراحتاً موارد متعدد و مختلف حقوق بشر را در مورد شهروندانش نقض می کند.(۲۶)

- بمباران انقلابیون لیبی توسط نیروهای ناتو در چندین نوبت به بهانه کمک به انقلابیون.

حمایت از شورشیان و کودتاگران در کشورهای مخالف؛ برای مثال ایران. حمایت از منافقین، گروه های معارض کردی مانند پ ژاک، گروهک جندالشیطان و گروه های تجزیه طلب ترک و عرب (پان ترک ها و پان عرب ها) و اغتشاشگران.(۲۷)

وضعیت حقوق بشر در انگلیس

انگلیس از جمله کشورهای غربی است که ادعا می کند در تنظیم سیاست خارجی خود موضوع حقوق بشر را به طور خاص مورد توجه قرار داده و این مقوله را در مناسبات خود با سایر کشورها به عنوان یک ملاحظه اصلی در نظر می گیرد. دولت انگلیس برخلاف ادعای حمایت از حقوق بشر نه تنها در موقعیت دفاع از حقوق بشر در دیگر کشورها نیست، بلکه خود می تواند به دلیل موارد مکرر و متعدد نقض حقوق بشر در داخل این کشور مورد بازخواست قرار گیرد. این در حالی است که «سایمون گس» سفیر انگلستان به بهانه روز جهانی حقوق بشر، در مطلبی در سایت سفارت انگلستان در تهران در تاریخ ۹ دسامبر ۲۰۱۰ با گستاخی و پر رویی هر چه تمام تر به بیان مطالبی علیه جمهوری اسلامی پرداخت و در آن از ایران خواست تا از دستگیری های خودسرانه؟! خودداری کند و با این کار به زعم خود وضعیت حقوق بشر در ایران را زیر سوال برد.

دولت انگلستان نیز مانند ایالات متحده آمریکا، گزارش هایی را در خصوص وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف منتشر می کند. از جمله در اوایل فروردین ماه ۱۳۹۰، وزارت خارجه این کشور گزارشی را در مورد شرایط حقوق بشر در برخی کشورها منتشر کرد و در آن مدعی وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران شد، این در حالی است که واقعیات موجود در هر دو عرصه سیاست داخلی و خارجی انگلیس موید موارد متعدد نقض حقوق بشر از سوی این کشور است.(۲۸)

عدم احترام به حقوق اقلیت ها و ادیان دیگر

- خلأ آزادی مذهب در انگلیس؛ ۵۲ فروردین ۱۳۹۰ «زهرا کاظمی صالح» دانشجوی ایرانی در لندن مورد حمله چهار دختر جوان انگلیسی برای برداشتن حجاب از سرش قرار گرفت و به شدت مجروح شد.

- در سال ۲۰۰۶ میلادی تحقیقی درباره وضعیت زنان محجبه در انگلستان و ابعاد حجاب در این کشور صورت پذیرفت که نتایج نگران کننده ای را در بر داشت. این تحقیق با حمایت موسسه حقوق بشر اسلامی (IHRC) به مدیریت مسعود شجره و به همت دکتر سعیدرضا عاملی و آرزو مرالی انجام شده بود که به دلیل طولانی بودن آن خوانندگان را به سایت موسسه حقوق بشر اسلامی انگلستان (www.ihrc.org) ارجاع می دهیم.(۲۹)

- عدم رعایت حقوق انسانی کودکان و زنان

- نقض حقوق کودک و استثمار کودکان به شکل نیروی کار ارزان و استفاده از افرادی زیر سن قانونی برای حضور در ارتش و مشارکت آنان در مجموعه جرایم سازمان یافته.

- به اعتقاد سازمان های غیر دولتی انگلیس، پلیس با دستگیری گسترده و بازداشت و نگهداری کودکان در بازداشتگاه ها و عدم تفکیک بزرگسالان و کودکان وضعیت بغرنجی را به وجود آورده است.(۳۰)

- پلیس انگلیس و ویلز در سال های ۲۰۰۸و ۲۰۰۹ ، تعداد ۵۳ هزار کودک را شبانه در بازداشتگاه ها و سلول های انفرادی خود نگه داشته است.

- از آنجا که سن کیفری در انگلیس ۱۰ سال می باشد، پلیس اطلاعات ارائه شده توسط سازمان های غیر دولتی را رد کرده و عملکرد خود را قانونی دانسته است، اما نهادهای اجتماعی با انتقاد از وضعیت بازداشتگاه های پلیس و نگهداری شبانه کودکان در آنها اعلام کرده اند که این فعالیت پلیس، عملی شیطانی است و آثار بسیار مخربی را بر روح و روان کودکان بر جای می گذارد.

- بر اساس آمار از هر پنج جرم و جنایت خشونت آمیز در انگلستان، یک جنایت علیه زنان است. از سوی دیگر انگلستان در دنیا به عنوان پایتخت تجارت جنسی زنان در جهان شناخته می شود که نمونه تام و تمام نقض حقوق بشر در غرب است. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که در فرهنگ لیبرالی غرب اساساً زن به عنوان یک انسان شناخته نمی شود!(۳۱)

- سرکوب و برخورد خشن با دانشجویان معترض در این کشور به افزایش سه برابری هزینه های دانشگاه.

- دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر و برخورد گزینش با موضوع حقوق بشر؛

- استثمار و استعمار کلاسیک و نو در اکثر کشورهای دنیا و غارت ثروت های مادی و معنوی مستعمرات.

- پناه دادن و محافظت شبانه روزی از یک مجرم و مرتد و توهین کننده به مقدسات مسلمانان (سلمان رشدی ملعون).

- اظهارات مداخله جویانه در امور داخلی ایران؛ هوچیگری در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران و همچنین مصاحبه با بی .بی. سی فارسی درباره برنامه هسته ای کشورمان و تحریم های ضدایرانی.(۳۲)

- تبدیل سفارتخانه انگلستان به یکی از پایگاه های اصلی هدایت کننده و حامی اغتشاشات خیابانی در جریان فتنه سال ۸۸ تهران.

- انگلستان حامی اصلی تروریست های القاعده و طالبان؛ روزنامه دیلی تلگراف در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ نوشت: یک سیاستمدار افغان که مرتبط با سرویس های اطلاعاتی انگلیس و حامی اصلی تروریست های القاعده بود از بودجه کمکی انگلیس به القاعده و طالبان خبر داد.

- انگلیس بستر رشد تروریست ها؛ پایگاه ویکی لیکس بر مبنای آخرین اسناد خود اعلام کرد که انگلیس بستری برای پرورش تروریست ها بوده است. دست کم سی و پنج تن از زندانیان گوانتانامو در انگلیس آموزش های تروریستی دیده اند و یکی از بمب گذاران القاعده مدتی برای سازمان اطلاعاتی انگلیس کار می کرده است.(۳۳)

- همکاری با آمریکا در تجاوز به افغانستان و عراق و تضییع حقوق بیش از یک میلیون انسان در عراق و افغانستان.

- حمایت از کشتار شهروندان و نقض آشکار حقوق اولیه انسانی در کشورهای عربی و شمال آفریقا و سکوت در مقابل ددمنشی های دیکتاتورهای عربی منطقه خاورمیانه.

حسین بک وردى
برچسب ها: human rights،
درباره وبلاگ
صدای اضمحلال لیبرال دموکراسی غرب به گوش می رسد.
در جستجوی واقعیات دنیای غرب...
آخرین مطالب

Online User
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :