تبلیغات
بیراهه - نشانه‌گیری روپرت مرداک؛ غارت فرهنگ ایرانیان
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
بیراهه
پاشنه آشیل غرب افشاگری است
محسن پنجشنبه بیست و هفتم مردادماه سال 1390 نظرات ()
گرداب- واضح است كه اخلاقیات با فقر فرهنگی و فقر فرهنگی با امنیت اجتماعی ارتباط مستقیم دارد و هنگامی که در جامعه‌ای امنیت اجتماعی وجود نداشته باشد، فقر فرهنگی در ابعاد مختلف نظیر رعایت نکردن حقوق دیگران، قتل، غارت و تجاوز افزایش می‌یابد.

مخالفان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با انتخاب راه‌های مختلف دریافتند كه جنگ نظامی و به صورت كلی‌تر جنگ سخت علیه ایرانیان موفقیت‌آمیز نخواهد بود و به شكست منجر می‌شود، از این رو به جنگ نرم رو آوردند و با برنامه‌ریزی همه‌جانبه هجوم خاموش خود برضد فرهنگ ایرانی را با همه انرژی آغاز کردند و با برنامه‌های دقیق و روشن‌، جدایی ارزش‌های دینی و اسلامی از ایرانیان را هدف گرفتند.

در ابتدا آمریكایی‌ها با تاسیس شبكه تلویزیونی صدای آمریكا و سپس عربستان‌سعودی با همكاری آمریكایی‌ها و اماراتی‌ها شبكه MBC را راه‌اندازی کردند. انگلیسی‌ها نیز برای آنكه از این قافله جا نمانند شبكه BBC فارسی را تاسیس کردند، همه این شبكه‌ها با برنامه‌ریزی دقیق و چشم‌انداز مشخص و به هر طریق ممكن سعی کردند بین مردم ایران نفوذ كنند.

در این اوضاع و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم (در اواسط مرداد سال 88) یك شبكه فارسی‌زبان به نام فارسی وان متولد شد كه با آسیب‌شناسی دیگر رقبا توانست در مدت كوتاهی گوی سبقت را از دیگر شبكه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران برباید و نظر خانواده‌های ایرانی را با تكنیك‌هایی چون پخش اذان شیعی یا پوشش ظاهرا اسلامی (روسری) و... جذب کند.

به تازگی یك شبكه فارسی‌زبان به نام زمزمه راه‌اندازی شده و یكی دیگر نیز در آینده نزدیك راه‌اندازی می‌شود. زمزمه، زنان فارسی‌زبان را هدف خود قرار داده است. شبکه دیگر نیز که در اواخر شهریورماه افتتاح می‌شود، با هدف جذب مردان فارسی‌زبان تاسیس می‌شود تا در مجموع 3 شبکه، با همکاری نیوزکورپوریشن و BMA علیه ایرانیان و فارسی‌زبانان به صورت رایگان فعالیت کنند.

مرداک كه مالك اصلی این 3 شبكه محسوب می‌شود پیش از این برای تغییر سبک زندگی مسلمانان، خانواده‌های ایرانی را هدف قرار داده و شبکه فارسی‌وان را راه‌اندازی کرد.

شبکه فارسی‌وان نیز برای عملیاتی کردن فروپاشی خانواده‌ها، سریال‌های تلویزیونی (غالبا کلمبیایی) که زمینه لیبرالیسم فرهنگی را ترویج می‌کنند با موضوعات خیانت، فرزند نامشروع و طلاق در سطح وسیع با دوبله فارسی پخش می‌کند تا با ترویج فمینیسم لیبرال در جامعه ایرانی حیازدایی از زنان و غیرت‌زدایی از مردان موجب فروپاشی فرهنگی جامعه شود.

زمزمه، دومین شبکه تلویزیونی سرگرم‌کننده عمومی و رایگان فارسی‌زبان در خاورمیانه است. این شرکت حاصل سرمایه‌گذاری بخش آسیایی شرکت اخبار و گروه رسانه‌ای موبی است. زمزمه همانند خواهر خود فارسی‌وان، ۲۴ ساعت شبانه‌روز و 7روز هفته به پخش برنامه‌های سرگرم‌کننده تلویزیونی با دوبله فارسی می‌پردازد.

دفتر مرکزی این شبکه تلویزیونی در شهر دوبی واقع شده است. بهره‌مندی از فضای تعاملی وب، راهکاری است که امروزه رسانه‌های نوین و تازه‌تاسیس خود را ملزم به استفاده از آن می‌دانند تا بتوانند مخاطب خود و نظراتش را در تصمیمات و راهبردهای رسانه‌ای‌شان موثر بدانند. زمزمه نیز با ایجاد صفحه‌ای به نام خود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک و راه‌اندازی وب‌سایت خود، ضمن تلاش برای معرفی، واکنش‌های مخاطبان را نیز تحت نظر می‌گرفت.

این فرآیند درباره شبکه اجتماعی فیس‌بوک از تاریخ 9 خرداد 90 آغاز شد و تا روز افتتاح، در مدت زمان حدود 40 روز، 16 اعلان به این صفحه ارسال کرد که عمده آنها معرفی سریال‌هایی بود که در فهرست کنداکتور این شبکه قرار گرفته بود. استفاده از تکنیک ایجاد عطش برای مخاطب به وسیله پخش تیزرهای جذاب از سریال‌هایی که قرار بود در این شبکه پخش شود روی صفحات این شبکه در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت اصلی در این 40 روز به انحای مختلف صورت می‌گرفت ولی نتوانست تعداد مشتاقان خود را در فیس‌بوک حتی به 6 هزار نفر نیز برساند.

به هر حال پس از مدت‌ها تبلیغ در فضای مجازی و پخش پرومو و تیزرهای تبلیغاتی روی این شبکه و شبکه همسانش فارسی‌وان، در نهایت اعلام می‌شود افتتاح این شبکه در تاریخ 18 تیرماه صورت خواهد پذیرفت؛ تاریخی که برای بسیاری از مردم ایران یادآور حوادث تلخ و فتنه‌انگیز 18 تیرماه 78 است که گویی انتخاب این تاریخ برای افتتاح این شبکه، پیامی را برای مخاطب خود ارسال می‌دارد:

«آری، ما سرآغاز حرکت اعتراضی شما را فراموش نکرده‌ایم اگرچه قرار نیست به موضوعات سیاسی به شکل مستقیم بپردازیم. با بهره‌مندی از حاشیه‌هایی نظیر قراردادن تاریخ افتتاحیه در مناسبت‌های مورد نظر شما، به شما نشان می‌دهیم آرمان‌هایتان را دنبال خواهیم کرد و تا سرنگونی نظام اسلامی در کنار شما خواهیم ماند؛ هر چند از مسیری طولانی‌تر ولی اثرگذارتر از روش‌های نظامی و سیاسی.»

از جمله دلایل دیگر مهم بودن مناسبت‌های سیاسی برای دست‌اندرکاران این شبکه می‌توان به سخنی از "سعد محسنی"، مدیر این گروه رسانه‌ای اشاره داشت که درباره دومین شبکه تازه‌تاسیس خود در چند‌ماه آینده این‌طور بیان می‌دارد: «شبکه دیگری در دست راه‌اندازی است. این شبکه یک برند شناخته شده بین‌المللی است که بیشتر درصدد جذب مخاطبان مرد است. ما در فکر راه‌اندازی این شبکه قبل از اواسط سپتامبر هستیم.»

حال این سوال مطرح است كه آیا واقعا مرداك دلش برای ایرانیان سوخته كه بدون تلاش جهت جذب تبلیغات مانند دیگر شبكه‌ها به پخش فیلم‌های فارسی برای ایرانیان بپردازد تا مخاطبانی كه تسلط كافی به زبان‌های دیگر را ندارند به زحمت نیافتند یا حتی زحمت زیرنویس خواندن را هم نكشند؟! واقعا مقصود اصلی مرداك چیست؟ چرا مخاطب اصلی و جامعه هدف مرداك در همه شبكه‌های تلویزیونی جوانان است؟ هدف اصلی از پرداختن به مسائلی همچون مسائل جنسی، روابط آزاد اجتماعی بدون هیچگونه قیدی و... كه برای جوانان جذابیت ایجاد می‌کند و راهبری ذهن جوانان را در اختیار می‌گیرند، چیست؟

حال جالب است بدانیم شبكه‌هایی همچون فارسی‌وان در حال رشد قارچ‌گونه هستند و این باید زنگ خطری برای همه دلسوزان عرصه فرهنگ باشد. مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران باید به این موضوع بیاندیشند كه فارسی‌وان و‌ شبكه‌هایی امثال آن در حال تاثیرگذاری و حذف ارزش‌های دینی از تفكر نسل جوان است و به بیان دیگر در بهترین حالت می‌توان گفت این شبكه در حال عادی‌سازی روابط نامشروع در هر طیفی در بین خانواده‌هاست.

می‌دانیم جوانان امروز، پدران و مادران نسل آینده هستند كه قرار است نسلی را تربیت کنند، این در حالی است كه ذهن خودشان از سوی شبكه‌هایی چون فارسی‌وان شست‌وشو داده شده و به طور قطع می‌توان گفت در آینده‌ای نزدیك فاصله بزرگی بین ارزش‌های دینی و جامعه اتفاق خواهد افتاد مگر آنكه مسئولان در حال حاضر با واقع‌بینی و آسیب‌شناسی وضع موجود نیاز‌های امروزی خانواده‌ها را شناسایی کرده و با برنامه‌های جذاب از رو آوردن خانواده‌های ایرانی به شبكه‌های خارجی جلوگیری کنند.

جلال‌ آل‌احمد در كتاب "نفرین زمین" می‌نویسد: «فرهنگ یعنی تحویل بار مرده‌ها به زنده‌ها» یعنی آن چیزهایی كه تازه‌ها از قدیمی‌ها و امروزی‌ها از دیروزی‌ها به ارث برده‌اند. "پارسونز" می‌نویسد: «فرهنگ عبارت است از الگوهایی كه به رفتار و فرآورده‌های عمل بشری مربوط است و می‌تواند به ارث برسد.»

میراث فرهنگی عبارت از الگوهایی است كه در طول قرن‌ها و عصرها از گذشتگان به آیندگان و از نسلی به نسل دیگر می‌رسد و توسعه و تحول می‌یابد، كامل‌تر می‌شود و از سوی آمدگان به نیامدگان سپرده می‌شود و به بیان دیگر فرهنگ، مجموعه‌‌ ارزش‌ها و دستاوردهای مادی و معنوی است كه به وسیله انسان‌ها طی تاریخ شكل گرفته است.

در تعریف‌های فرهنگ عناصری مانند اعتقادات، هنرها، عادات، وسایل و كالاهای مصرفی و خصوصایت اساسی گروه‌های انسانی (اجتماعی)، راه و روش زندگی مردم، رفتار فرآورده‌های عمل بشری و دستاوردهای مادی و معنوی به كرّات به چشم می‌خورد.

به نظر می‌رسد روپرت مرداک یهودی یك جامعه‌شناس قوی باشد كه فرهنگ را دقیقا می‌شناسد و با برنامه‌های منسجم قصد دارد فرهنگ غنی ایرانی را فقیر كند و اخلاقیات را در این جامعه بزرگ ایرانی بخشكاند. همگان می‌دانند اخلاقیات با فقر فرهنگی و فقر فرهنگ ارتباط مستقیم با امنیت اجتماعی دارد و هنگامی که در جامعه‌ای امنیت اجتماعی وجود نداشته باشد، فقر فرهنگی در ابعاد مختلف نظیر رعایت نکردن حقوق دیگران، قتل، غارت و تجاوز افزایش می‌یابد.

به جاست مسئولان فرهنگی با اخذ استراتژی مناسب حملات فرهنگی را شناسایی کنند. همانطور كه می‌بینیم در كمتر از 2سال 3شبكه فارسی‌زبان از سوی یك نفر كه مستقیما فرهنگ ایرانی را هدف گرفته شروع به كار کرده است و متاسفانه هنوز بعد از گذشت 32سال از انقلاب اسلامی یك شبكه فارسی‌زبان داخلی كه به پخش فیلم به صورت تمام‌وقت بپردازد، نداریم و این هشداری است برای مسئولان فرهنگی كه مواظب غارت و چپاول فرهنگ چندصد ساله اسلامی ایرانی باشند تا شاهد تاراج این میراث گرانقیمت نباشیم.
علی لاریجانی

منبع: وطن امروزبرچسب ها: غرب، هجمه فرهنگی، تلویزیون استراتژیک، فارسی وان، فارسی1، farsi one، farsi1، رابرت مرداک، هجمه رسانه ای، بی بند و باری، روابط نامشروع، عادی سازی روابط، گسست خانواده، وبلاگ بیراهه، وبلاگ آنتی وست، وبلاگ ضد غرب، www.antiwest.mihanblog.com،
درباره وبلاگ
صدای اضمحلال لیبرال دموکراسی غرب به گوش می رسد.
در جستجوی واقعیات دنیای غرب...
آخرین مطالب

Online User
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :